Проблема виховання і освіти дітей в контексті листів піфагорійських філософинь
DOI:
https://doi.org/10.31874/2309-1606-2021-27-1-13Ключові слова:
виховання, освіта, піфагорійські філософині, античні мислительки, дитина, піфагорійська школаАнотація
В статті детально розкривається розуміння виховання дітей в контексті двох псевдоепіграфічних листів піфагорійських мислительок – Феано і Мії Кротонських.
На основі цих листів, виявлено, що педагогічна проблематика була важливою загалом для всієї піфагорійської традиції. Фактично, можемо говорити, що саме ця рання грецька філософська школа була першою, що систематично і комплексно підійшла до проблеми виховання та освіти в античному соціумі. Висунуто гіпотезу, що дана тематика постає не випадково в центрі уваги саме даних філософинь, оскільки їх авторитет був найбільшим серед усіх інших представниць даної філософської школи. Доведено авторську позицію, що лист Феано Кротонської до Євбули акцентує увагу на вихованні на помірності, на уникненні розкоші, виконання усіх дитячих забаганок, комфорті. Саме це має на меті загартування в непростих обставинах для того, щоб з гідністю вистояти в усіх потенційних труднощах дорослого життя. Відповідно, якщо не виховувати дитину в тих чи інших обмеженнях, то, на думку Феано, вона цілком може стати неготовою для тих чи інших випробувань, які можуть трапитися. Обґрунтовано тезу, що ключовим завданням виховання та освіти, згідно листа Мії Кротонської, лежить поміркованість, розсудливість та виваженість, що має в основі як архаїчні елементи, так і елліністичні сюжети, що свідчить про майстерність написання даного листа. Розкрито, що піфагорійські принципи виховання, на думку обох філософинь, не мають гендерної різниці. Це пояснюється тим, що як дівчата, так і хлопчики, якщо будуть рости у розкоші, комфорті і не знатимуть обмежень, можуть потенційно стати небезпечними як для самих себе, так і загалом суспільства. Наголошено, що відповідно до стилю написання ці листи є не стільки морально-етичними, скільки парайнетичними, тобто виступають в ролі порад щодо виховання та освіти підростаючого покоління. Через це, дані листи є такими джерелами античної культури, що є одними з небагатьох, які присвячені філософському осмисленню виховання та освіти.
Посилання
Afonasina, A.V. (2017). Letters of Pythagorean Women in Historical and Philosophical Context, ΣΧΟΛΗ (Schole). Philosophical Classical Studies and Classical Tradition, 2(11), 524–535 [Ιn Russian].
Dutsch, D. M. (2020). Pythagorean Women Philosophers: Between Belief and Suspicion (Oxford Studies in Classical Literature and Gender Theory Series), Oxford University Press.
Epistolographi Graeci. (1873). Recensuit, recognovit, adnotatione critica et indicibus instruxit R. Hercher. Paris: Didot.
Huizenga, A. (2013). Moral Education for Women in the Pastoral and Pythagorean. Letters. Philosophers of the Household. Leiden-Boston, Brill.
Huizenga, A. (2014). On Choosing a Wet-Nurse Physical, Cultural and Moral Credential. Blanton IV, Th. R., Calhoun, R. M., and Rothschild, C. K. (ed.). The History of Religions School Today Essays on the New Testament and Related Ancient Mediterranean Texts. Mohr Siebeck, 241–252.
Labarrier, J.-L. (2011). Fronesis, European Dictionary of Philosophies: A Lexicon of Intranslatability. V.1. Kyiv: SPIRIT I LETTER, 527–533. [Ιn Ukrainian].
Pellò, C. (2018). Women in Early Pythagoreanism, Dissertation is submitted for the degree of Doctor of Philosophy. University of Cambridge.
Pomeroy, S. B. (2013). Pythagorean Women: Their History and Writings. Baltimore: Johns Hopkins University Press.
Renger A.-B., & Stavru, A. (ed.). (2016). Pythagorean Knowledge. Pythagorean Knowledge from the Ancient to the Modern World: Askesis, Religion, Science. Wiesbaden: Harrassowitz Verlag.
Thesleff, H. (1965). The Pythagorean Texts of the Hellenistic Period collected and edited. Abo Academi.
Turenko, V. E. (2020). The vision of women in the context of the emergence and functioning of the Pythagorean school. SOFIA. Humanitarian and Religious Studies Bulletin, 16 (2), 54-57, [Ιn Ukrainian]
Waithe, M. E. (1987). A History of Women Philosophers. Volume 1, 600 BC-500 AD. Boston: Martin Nijhof.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 270
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
- Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації;
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.