Захищаймо школи
(пер. Олег Гірний)
DOI:
https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-1-16Ключові слова:
школа, вчительство, реформа школи, класична школа, держава, польська школаАнотація
Перший український переклад тексту Богуслава Вольнєвича «Захищаймо школи».
Богуслав Вольнєвич (1927-2017) є новою постаттю в українському інформаційному просторі. Цей професор Варшавського та запрошений професор низки провідних американських і європейських університетів, член міжнародного Віттґенштайнівського товариства, відомий також публіцистичною діяльністю, у тому числі виступами у пресі, на радіо й телебаченні, а також лекціям на каналі YouTube, де він став став справжньою зіркою Інтернету.
Головні ділянки його думки – логіка, метафізика, етика, філософія релігії та філософія права, але найбільше визнання він здобув як творець онтології ситуації, як перекладач і коментатор Л. Віттґенштайна, а також критик фройдизму, феноменології, постмодернізму, марксизму та релігійного фундаменталізму.
На його думку, шкільна реформа не може руйнувати авторитет вчителя – навіть заради запровадження новітніх закордонних освітніх зразків. Вольнєвич захищає ідеали класичної школи, яка має давати учням науково обґрунтовані знання, а не просто практичні рецепти виживання у суспільстві. Він наголошує, що головним завданням школи є навчання, а виховання може в ній з’явитися лише як цінний побічний продукт – як допінг. Школа виховує тільки через навчання: через його змісти, його рівень, його вимоги і його доцільну організацію. Вольнєвич застерігає від засилля чиновництва у школі, а місію держави бачить у забезпеченні освітньої автономії. Школа не має бути закладом, орієнтованим на прибутки, або ж засобом будування особистої кар’єри якогось чиновника.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 343
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
- Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації;
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.