Огляд результатів проведення круглого столу «Метаморфози центру та периферії в медичному, гендерному і віковому вимірах інклюзії»

(Харківський національний медичний університет, 28 травня 2020 року)

Автор(и)

  • Марія Михайлівна Щербина Харківський національний медичний університет
  • Олег Анатолійович Марущенко Харківський національний медичний університет

DOI:

https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-1-20

Ключові слова:

інклюзія, права людини, інклюзивна освіта, культура інклюзивності, моделі інвалідності

Анотація

28 травня 2020 року на онлайн-платформі Харківського національного медичного університету в рамках науково-практичної онлайн-конференції з міжнародною участю «Проблема людини у соціально-гуманітарному та медичному дискурсах» успішно пройшов круглий стіл «Метаморфози центру та периферії в медичному, гендерному і віковому вимірах інклюзії».     У центрі уваги був феномен інклюзії, зокрема, з проекцією на освіту. Інклюзія трактувалася учасниками і учасницями максимально широко – як включення будь-яких людей і груп людей, що дискриміновані та/або потребують певних механізмів адаптації, в соціальне життя, а також як теоретична модель взаємодії всіх людей у різних сферах життя суспільства на засадах рівності прав і можливостей. Присутні намагалися дати поштовх такому трактуванню, що виходить за рамки традиційно-стереотипної тотожності інклюзія = інвалідність і зосередилися на проблемі стереотипів, які існують в освіті та медицині щодо трансгендерних та гомосексуальних людей, осіб з інвалідністю, дітей з порушеннями слуху, дітей з ООП та ін. Інклюзія є визнанням унікальних ознак кожної особистості, створенням культури, що прагне та докладає зусилля для забезпечення рівності можливостей та водночас акцептує та цінує відмінності. Медичні університети формують нову культуру інклюзивності, взаємоповаги та толерантності у майбутніх фахівців та фахівчинь, що, у свою чергу, має вплинути і на рівноправність та демократичність суспільства у цілому, і, зокрема, на недискримінацію, безпечність простору, рівний доступ усіх до охорони здоров’я. Дискусія також зосередилася навколо освітньої підготовки лікарської спільноти, однак були також виявлені лакуни у правовому полі України, нереалізований потенціал розвитку інклюзивної освіти у системі освіти в цілому. Розлянуто наявні у суспільстві моделі інвалідності: благодійну, медичну, соціальну, правозахисну.

Біографії авторів

Марія Михайлівна Щербина, Харківський національний медичний університет

кандидатка філософських наук, доцентка кафедри філософії; тренерка музею гендерної та жіночої історії, експертка з антидискримінації в освіті.

Олег Анатолійович Марущенко, Харківський національний медичний університет

доцент кафедри філософії, кандидат соціологічних наук, доцент. Є директором ГО «Гендерний інформаційно-аналітичний центр «КРОНА», членом Робочої групи з питань політики гендерної рівності та протидії дискримінації в освіті Міністерства освіти і науки України, сертифікованим експертом з антидискримінаційної експертизи освітнього контенту. Автор 112 друкованих праць, у тому числі (у співавторстві) «У пошуках гендерного виховання» (2013), «Гендерні шкільні історії» (2012).

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 354

Опубліковано

2020-12-24

Як цитувати

Щербина, М. М., & Марущенко, О. А. (2020). Огляд результатів проведення круглого столу «Метаморфози центру та периферії в медичному, гендерному і віковому вимірах інклюзії»: (Харківський національний медичний університет, 28 травня 2020 року). Філософія освіти. Philosophy of Education, 26(1), 333–343. https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-1-20

Номер

Розділ

Наукове життя

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.