Антропологічні основи глобальної освіти
(пер. з польської)
DOI:
https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-1-17Ключові слова:
світова освітня система, сучасна освітня програма, становлення особистості, етапи (рівні) навчання, галузі (сфери) навчанняАнотація
Перший український переклад тексту Анджея Ґжеґорчика «Антропологічні основи глобальної освіти».
Анджей Ґжеґорчик (1922-2014) ставить питання: чи теперішня конструкція світової освітньої системи є теоретично обґрунтована з точки зору пізнавальних потреб людини у сучасному світі, а також чи має вона перспективи для розвитку? Теоретичний вихідний пункт для раціонального обґрунтування конструкції сучасної освітньої програми, потрібної в нашій епосі, можна представити, виділяючи два складники картини людського життя: 1) етапи розвитку пізнання дитини та 2) сфери (галузі) людської активності, до яких повинна готувати школа.
Анджей Ґжеґорчик пропонує власне бачення послідовності становлення особистості учня. Базуючись на досягненнях соціально-еволюційної психології, він пропонує співвідносити онтогенез і філогенез у освіті. Молодий людський індивід проходить, зокрема, через послідовні фази розвитку, у кожній з яких по черзі переважають наступні чотири освітньо-розвивальні процеси, ініційовані природним людським середовищем (а також школою). Етапи навчання відповідають, таким чином, перспективам розвитку учня: від найвужчої (родинно-племінної) перспективи до універсалістської, яка є синтезом того, що вносить традиція, а також здобутого знання та розвитку відчуття загальнолюдських цінностей. Відтак, етапи (рівні) навчання можна, на його думку, назвати так: 1) родинно-племінний, 2) традиційно національно-релігійний, 3) індивідуально-раціоналістично-науковий, 4) універсалістськи-синтезний.
Другим виміром програми освіти є галузі/сфери навчання. Представляючи проблеми творчої реалізації цінностей в суспільному житті, можна їх упорядкувати за певними параметрами: керівні принципи активності, спосіб бачення свого місця в суспільстві, форми (механізми) діяння, яким зазвичай підлягає або які реалізує індивід на даному етапі, пов’язані з ними норми та позиції. Серед позицій спеціальної уваги заслуговує відчуття власної гідності. При формуванні освітньої системи слід залучати до змісту освіти такі теми, пов’язані із культурою, такі параметри: тип культури, основна ідея культури даного типу, характеристика багатства сфери культурного виробництва даного типу та пов’язаний з ним тип знання.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 289
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
- Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації;
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.