Західний лібералізм у сутінках (?)
DOI:
https://doi.org/10.31874/2309-1606-2019-25-2-11Ключові слова:
західний лібералізм, глобальний капіталізм, соціалізм, справедливість, демократія, право більшості, сутінкиАнотація
За останні кілька років хор сумнівів відносно збережувальної життєздатності самої західної ліберальної традиції, як в ідеальному, так і в інституційному аспектах, став набагато голоснішим. Чи можна сказати щодо цієї традиції, що перебування у сутінках веде до занепаду? Саме це питання буде розглянуто в даній статті. У пошуках підтвердження позиції, зазначеної у назві статті, автор звертається до сучасних ідеологічних джерел західного лібералізму. Такі концепції, як капіталізм, соціалізм, справедливість, демократія, розглядаються в цьому контексті на основі праць двох мислителів, Джона Ролза і Фреда Даллмейра. Підкреслюючи ідеальну справедливість та ігноруючи конкретну несправедливість, ідеї Ролза видаються дивними в цілому, навіть не кажучи вже про нинішню кризу. Подальша еволюція його думки оцінюється автором як перехід від денного світла до сутінків. Це проявилося у відмові Ролза застосувати свої принципи справедливості на міжнародній арені, в його поблажливому ставленні до слаборозвинених країн. Атмосфера «Права народів» все ще просякнута духом американської гегемонії. У книзі Даллмейра для зазначених цілей автора приваблює перш за все його прихильність версії соціалізму. У той же час ні Даллмейр, ні Ролз, ні інші ліберальні мислителі не розуміють того, що в центрі сутінкової зони, в якій ми блукаємо, знаходиться важка рука глобального капіталізму. Наступна проблема полягає у тім, що сучасна ліберально-демократична теорія завжди заявляла, що передбачає ідею рівності, але ніколи повністю її не реалізовувала. Найбільш важливим концептуальним елементом з урахуванням цього збою є поняття права більшості. Автор виокремлює три проблеми, пов'язані з ідеєю права більшості: проблема часу і проблема ідентичності окремих індивідів, що складають більшість, і проблема інформації. Він аналізує недавні політичні еволюції як Об'єднаного Королівства, так і Сполучених Штатів, а також Франції, які, безумовно, забезпечили західному лібералізму погану славу в багатьох сферах.
Посилання
Dallmayr, F. (2019) Post-Liberalism: Recovering a Shared World, Oxford: Oxford University Press, book jacket.
Derrida, J. (2005) Rogues: Two Essays on Reason. Translated by Pascale-Anne Brault and Michael Naas. California: Stanford University Press.
Gramsci, A. (1989) Selections from the Prison Notebooks. Translated & Edited: Quintin Hoare and Geoffrey Nowell Smith. New York: International Publishers.
Hobbes, Thomas (1839-45). Leviathan, Ch. XVII. In: The English Works of Thomas Hobbes of Malmesbury; Now First Collected and Edited by Sir William Molesworth, Bart., (London: Bohn), 11 vols. Vol. 3. URL: https://oll.libertyfund.org/titles/585
Honneth, A. (2017) The Idea of Socialism: Towards a Renewal. Cambridge: Polity.
Kendall, W. (1941) John Locke and the Doctrine of Majority-Rule. Urbana, Illinois: University of Illinois Press.
Locke, John (2012) The Second Treatise of Civil Government, Ch. VIII, Ch. XI. URL: https://english.hku.hk/staff/kjohnson/PDF/LockeJohnSECONDTREATISE1690.pdf
Marx, K. (1990) Capital: A Critique of Political Economy. Penguin Books Limited.
McBride, W. (1972). Social Theory Sub Specie Aeternitatis: A New Perspective, 81 Yale Law Journal 980, p. 990.
Nozick, R. (1974) Anarchy, State, and Utopia. New York: Basic Books and Oxford: Basil. Blackwell.
Rawls, J. (1971) A Theory of Justice. Harvard University Press.
Rawls, J. (1993a) Political Liberalism. Columbia University Press.
Rawls (1993b) The Law of Peoples. In: Steven Shute and Susan Hurley (eds.) On Human Rights: The Oxford Amnesty Lectures. New York: Basic books.
Walzer, M. (1983) Spheres of Justice: A Defense of Pluralism and Equality. New York: Basic books.
##submission.downloads##
-
PDF (English)
Завантажень: 397
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
- Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації;
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.