Освіта як соціальна система: від філософської концептуалізації до освітньої комунікації (версія Нікласа Лумана)

Автор(и)

  • Олександр Король Київський національний університет імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0009-0007-4969-812X

DOI:

https://doi.org/10.31874/2309-1606-2023-29-2-10

Ключові слова:

освіта, виховання, соціальні системи, аутопоезис, комунікація, сенс, система, Ніклас Луман

Анотація

Дана стаття розглядає питання освіти з точки зору системної теорії сучасного німецького соціолога Нікласа Лумана. Основною метою було навести аргументи на користь можливості освіти як системи, описати її основні функції та висвітлити проблему медіума. Для цього попередньо було розглянуто проблему перекладу німецького терміну Erziehung та його англійського аналогу Education; описано існування двозначності, через яку є можливим в контексті системної теорії говорити як про освіту, так і про виховання. На основі цього було прийнято рішення використовувати обидва терміни як синоніми, маючи на увазі їх спільний сенс та можливість зворотного перекладу. Далі, шляхом опису основних термінів, було наведено загальне розуміння Луманом системної теорії та системи в цілому. Описано такі поняття як: розрізнення системи та навколишнього світу, явище самореференції та форми. Із цього випливає другий термін – аутопоезис. Термін був взятий Луманом у чілійського науковця Умберто Матурани та позначає особливу здатність систем самовідтворюватись із власних частин та відтворювати самі частини. Специфічною рисою аутопоезису є те, що він не впливає на кінцеву форму. Явищем, що забезпечує аутопоезис, є комунікація. Вона можлива, бо будується на розумінні та нерозумінні, яке знаходиться при розрізненні повідомлення та інформації. Із цього постійного розрізнення народжується сенс. Можливість розуміння сенсу людиною, яка є психофізичною системою, забезпечується структурним сполученням, відкритістю системи до зовнішньої інформації. Відштовхуючись від цього ми можемо описати систему освіти. Вона направлена на формування та редагування Персони – соціального символу комунікації. Надаючи кожному учню однакові необхідні знання, система освіти, таким чином, підвищує успішність майбутньої комунікації. Медіумом, який уможливлює систему, є учень. Однак, значні соціальні зміни призвели до його переосмислення та появи нового терміну Lebenslauf, який визиває проблеми при перекладі та тлумаченні.

Біографія автора

Олександр Король, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

магістрант філософського факультету спеціальності «філософія»

Посилання

Althusser, L. (1971). Ideology and ideological state apparatuses. “Lenin and philosophy” and other essays. (Pp. 127–188). New York and London: Monthly Review Press.

Baraldi, C., & Corsi, G. (2017). Niklas luhmann: Education as a social system. Cham, Switzerland: Springer. https://doi.org/10.1007/978-3-319-49975-8_3.

Boychenko, M. (2010). The theory of action and the theory of communication as the ultimate justification of the system approach in social cognition. Practical philosophy, 1(35), 11-16.

Luhmann, N. (1984). Soziale Systeme: Grundriss einer allgemeinen Theorie. Frankfurt am Main: Suhrkamp.

Luhmann, N. (1991). Das Kind als Medium der Erziehung. Zeitschrift für Pädagogik, (37), 19-40.

Luhmann, N. (1997). Die Gesellschaft der Gesellschaft. Frankfurt am Main: Suhrkamp.

Luhmann, N. (2002a). Das Erziehungssystem der Gesellschaft. Hrsg. von D. Lenzen. Frankfurt am Main: Suhrkamp.

Luhmann, N. (2002b). Einführung in die Systemtheorie. Hrsg. von D. Baecker. Heidelberg: Carl-Auer-Systeme.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 289

Опубліковано

2024-02-26

Як цитувати

Король, О. (2024). Освіта як соціальна система: від філософської концептуалізації до освітньої комунікації (версія Нікласа Лумана). Філософія освіти. Philosophy of Education, 29(2), 160–174. https://doi.org/10.31874/2309-1606-2023-29-2-10

Номер

Розділ

Статті

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.