Досвід материнства під час війни: дескриптивно-феноменологічний аналіз
DOI:
https://doi.org/10.31874/2309-1606-2022-28-2-14Ключові слова:
тіло, материнство, війна, дескриптивна феноменологія, домівка, повсякденність, повсякденний досвідАнотація
У статті здійснено аналіз індивідуального досвіду перших десяти місяців материнства до і під час повномасштабної війни Росії проти України методом дескриптивної феноменології тіла. Тілесність розглянуто як основа для можливого опису переживання материнства. В аналізі було застосовано ідеї дослідниць Люс Ірігарей (деконструкція складеного образу материнства в мистецтві, науці та філософії) та Юлії Крістевої (аналіз західно-християнської традиції зображення матері з немовлям та закладених у неї наративів) в контексті повернення дискурсу про материнство жінкам. Спираючись на ідеї Моріса Мерло-Понті та Айріс Янг, ми звертаємось до феноменологічного аналізу тіла, а саме – жіночого тіла, як «першого локусу інтенційності». Зокрема, йдеться про переживання різких тілесних змін під час пологів і протягом перших тижнів материнства, розмиття тілесних меж між матір’ю, що годує, та дитиною, налагодження спільної повсякденності через встановлення спільних повторюваних ритуалів, її скасування через необхідність втечі та спроба відновлення в новому місці. У зв’язку з цим, проаналізовано феноменологічне трактування дому як простору переживання безпеки, індивідуації, приватності та зберігання (Янг) та його втрати. Ми виокремили процеси сну та їжі як два основні тілесні прояви тривоги в повсякденному досвіді. Ключовим елементом тілесного материнського досвіду зазначене грудне вигодовування, що надало відповідний спектр переживань: від болю і жертовності до заспокоєння і ейфорії від єднання з дитиною. Виявлено, що специфіка жіночого тіла та його пристосування до нових вимог у межах материнства – зокрема, додаткова вага, м’якість, витривалість, інертність тощо – дозволили пристосуватися до нових критичних обставин, пов’язаних із початком повномасштабної війни, позбавленням дому, переживанням загрози і пригнічення.
Посилання
Butsykina, Y. (2022). Motherhood in War, Bodily Experience. SONIAKH digest. Retrieved from: https://soniakh.com/index.php/2022/10/10/motherhood-in-war-bodily-exp erience/?fbclid=IwAR2Wv8jhKLZqONM-hlookvIHGbOSEnHxnzKcUGA8S6SKt3DEub baOkt3mzY
Grosz, E. (2020). Volatile bodies: Toward a corporeal feminism. Routledge.
Kristeva, J. (1980). Motherhood According to Giovanni Bellini. Columbia University Press.
Merleau-Ponty, M. (1962). The Phenomenology of Perception. Translated by Colin Smith. London: Routledge and Kegan Paul.
Miller, T. (2005). Making sense of motherhood: a narrative approach. Cambridge University Press.
Rich, A. (1977). Of Woman Born: Motherhood as Experience and Institution. New York: Bantam. (Cited from: Rubin Suleiman, S. (2011). Writing and Motherhood. The (M) other Tongue. Essays in Feminist Psychoanalytic Interprétation.)
Whitford, M. (2014). Luce Irigaray: Philosophy in the feminine. Routledge.
Young, I. M. (2005a). Throwing Like a Girl: A Phenomenology of Feminine Body Comport¬ment, Motility, and Spatiality. In: Young, I. M. On female body experience:” Throwing like a girl” and other essays. Oxford University Press. P. 27–45.
Young, I. M. (2005b). Pregnant Embodiment: Subjectivity and Alienation. In: Young, I. M. On female body experience:” Throwing like a girl” and other essays. Oxford University Press. P. 46–61.
Young, I. M. (2005c). House and Home: Feminist Variations on a Theme. In: Young, I. M. On female body experience:” Throwing like a girl” and other essays. Oxford University Press. Pp. 123–154.
Young, I. M. (2005d). Breasted Experience: The Look and the Feeling. In: Young, I. M. On fe¬male body experience:” Throwing like a girl” and other essays. Oxford University Press. P. 75–96.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 303
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
- Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації;
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.