Про використання образу Сковороди та його філософських поглядів в ідеологічних побудовах представників української діаспори ІІ половини ХХ ст.

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31874/2309-1606-2022-28-2-2

Ключові слова:

ідеологія, ієрархія, «дві натури», «сродна праця», «сковородянська людина»

Анотація

Статтю присвячено розгляду використання образу Сковороди в ідеологічному дискурсі представниками української діаспори (Д. Донцовим, В. Шаяном, М. Шлемкевичнем). Звична присутність символізова- ної постаті Сковороди у складі української ідентичності веде й до її подальшо- го використання в системі національних ідеологій. Творець ідеології «чинного» націоналізму Д. Донцов інтерпретує постать Сковороди як носія ідеалів вищої «касти» в умовах занепаду політичного й духовного життя в Україні другої половини XVIII століття. Творець неорелігії рідновірства В. Шаян сакралізує особу філософа, наділяючи його статусом пророка, що має безпосереднє відно- шення до єдиної божественної сутності – «найвищого світла». Для філософа М. Шлемкевича Сковорода знаменує собою ситуацію кінця: закінчення епохи ко- зацької автономії і повну інкорпорацію українських земель до складу Російської імперії. Спосіб життя Сковороди й символізує той тип людей, що тікають від реального життя в духовність. Взагалі, в ідеологічних побудовах розглянутих нами авторів образ Сковороди конструюється не стільки на основі звернення до першоджерел: текстів філософа чи спогадів сучасників філософа про його спосіб життя, скільки на основі попередніх його образів і тут основним висту- пає його «українськість». Сковорода – це лише «український філософ» і саме на основі цього сконструйованого вже на початку ХХ ст. образу й відбувається його подальше доосмислення в ідеологічному дискурсі пізніших часів. Стабіль- на присутність образу Сковороди у структурах української національної само- свідомості і шаблонних знань про його філософські погляди: ідеї «двох натур», вчення про «три світи», принципу «сродної праці» приводить і до їх подальшої «експлуатації» в текстах Донцова, Шаяна та Шлемкевича.

Біографія автора

В’ячеслав Артюх, незалежний дослідник (Україна)

кандидат філософських наук, доцент; Сфера наукових інтересів: історія української філософської думки, філософія історії, інтелектуальна історія

Посилання

Dontsov, D. (1972). Grigory Skovoroda about the National Lead. [In Ukrainian]. In: In the footsteps of the life of Grigory Skovoroda. Buffalo: Lesya Ukrainka SUMA Center, 9–18.

Dontsov, D. (1991). The spirit of our antiquity. Drohobych: Revival.

Dontsov, D. (2000). Grigory Skovoroda’s guide to our modernity. [In Ukrainian]. Kyiv. http://dontsov-nic.org.ua/index.php?m=content&d=view&cid=3

Kowalinski, M. (1973). The Life of Grigory Skovoroda. [In Ukrainian]. In: Skovoroda G. S. Complete works: in 2 vols. Vol. 2. K.: Naukova Dumka, 439–476.

Kostomarov, N. (1861). A word about Skovoroda, on the review of his works in «Russkiy Slovo». [In Russian]. Osnova. Part 7, 176–179.

Hotkevich, G. M. (1920). Hryhorii Savych Skovoroda (Ukrainian philosopher): short biog¬raphy and selected places from his works and letters. On the occasion of the 125th an¬niversary of his death. [In Ukrainian]. Kharkiv: Soyuz.

Shayan, W. (1969). The highest light. A study about Svaroh and Khors. [In Ukrainian]. Lon¬don: The Order.

Shayan, W. (1971). The Highest Holiness. A study about Svantevit. [In Ukrainian]. London; Toronto: The Order.

Shayan, W. (1973). Hryhorii Skovoroda. The knight of the sacred battle. [In Ukrainian]. London; Toronto.

Shayan, W. (1987). Velez’s book analysis. [In Ukrainian]. In: The faith of our ancestors. Hamilton, 38–147.

Shlemkevych, M. (1954). The lost Ukrainian man. New York: Life and Thought.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 226

Опубліковано

2023-02-08

Як цитувати

Артюх, В. (2023). Про використання образу Сковороди та його філософських поглядів в ідеологічних побудовах представників української діаспори ІІ половини ХХ ст. Філософія освіти. Philosophy of Education, 28(2), 37–47. https://doi.org/10.31874/2309-1606-2022-28-2-2

Номер

Розділ

Статті

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.