«Викладач-студент»: нелінійність взаємодії особистостей

Автор(и)

  • Руслана Коперльос Київський національний університет імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0000-0002-4896-2407

DOI:

https://doi.org/10.31874/2309-1606-2021-27-2-9

Ключові слова:

освіта, особистість, нелінійність, викладач, студент, синергетичний підхід

Анотація

Ідея розгляду нелінійності взаємодії особистостей у відношенні «викладач-студент» зумовлена переходом науки від класичного до некласичного і постнекласичного етапів її розвитку. Парадигмальні зрушення, що вимагають змістовно-смислової експлікації відношення «викладач-студент» в певному дискурсі пов’язані із синергетичною дослідницькою програмою і формуванням складного та нелінійного стилів наукового мислення. Оскільки існує низка підходів до філософсько-методологічного дослідження відношення «викладач-студент», то можна говорити про низку ускладнень, адже кожен із компонентів цього відношення показує багатоманітність своїх взаємодій тощо. Саме через це і не існує єдиного розуміння проблеми відношення «викладач-студент», яке можна було б застосовувати відносно різних контекстів. На основі нелінійного підходу до розуміння відношення «викладач-студент» розкривається нелінійність кожного з компонентів цього відношення та їхній взаємовплив один на одного. З’ясування проблемного спектру терміну «особистість» в статті здійснювалося на основі вивчення класичних та сучасних досліджень. Методологічний ракурс, через який відбувалося дослідження, дав цілісне уявлення про розуміння нелінійності характеристик особистості у обох з компонентів цього відношення. З’ясовано, що тлумачити особистість нелінійно можна лише у її взаємодії з іншими, саме тому будь-яка особистість, яка задіяна в освітньому процесі, буде набувати нелінійних характеристик. З’ясовується значення розуміння нелінійності характеристик особистості в сучасному постнекласичному дискурсі та досліджується методологічний потенціал нелінійного підходу до розуміння особистості. На основі синергетичного підходу виведено розуміння нелінійності характеристик особистостей як активних суб’єктів відношення «викладач-студент», які здатні до самоорганізації, саморозвитку, саморегуляції, самоаналізу та самореалізації, і є носіями нелінійного стилю мислення.

Біографія автора

Руслана Коперльос, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

кандидат філософських наук, асистент кафедри філософії та методології науки

Сфера наукових інтересів: філософія освіти, філософія науки, філософія біології, філософія екології.

Посилання

Bakhtin M. M. (2000). To the philosophical bases of the humanities. [In Russian]. The author and the hero. To the philosophical bases of the humanities. (pp. 227-231). Saint-Petersburg: Azbuka.

Dobronravova, I. S (2017). Practical philosophy of science: a collection of scientific works. [In Ukrainian]. Sumy: Universitetska knyga.

Knyazeva, E. N, & Kurdyumov, S. P (2002). Fundamentals of synergetics. Regimes with aggravation, self-organization, tempomirs. [In Russian]. Saint-Petersburg: Aleteya.

Krylova, S. (2002). Personality. [In Ukrainian]. Philosophical encyclopedic dictionary. Kyiv: Abris, 457-458.

Kychkyruk, T. V (2016). Nonlinear model of personality: challenges of globalized worldview. [In Ukrainian]. Current issues of philosophy and sociology (12), 58-60.

Kobalchynska, Ye. O. (2019). Conditions for the effectiveness of «I-expression» in pedagogical interaction. [In Ukrainian]. Pedagogical skill of a high school teacher, 110-119.

Maslow A. H. (1970). Motivation and Personality. 2nd ed. New York : Harper and Row.

Vozniuk, O. V, Levkivsky, M. V, & Saukh, P. Yu. (2004). Synergetics of education. Monograph. [In Ukrainian]. Kyiv.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 265

Опубліковано

2022-03-02

Як цитувати

Коперльос, Р. (2022). «Викладач-студент»: нелінійність взаємодії особистостей. Філософія освіти. Philosophy of Education, 27(2), 138–147. https://doi.org/10.31874/2309-1606-2021-27-2-9

Номер

Розділ

Статті

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.