Програма «Філософія для дітей»: історія виникнення та структура проведення заняття

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31874/2309-1606-2021-27-2-3

Ключові слова:

Метью Ліпман, філософія для дітей, мисленнєві навички, критичне мислення, механіка заняття

Анотація

Стаття присвячена всесвітньо відомій програмі з розвитку мисленнєвих навичок «Філософія для дітей» Метью Ліпмана, яка була сформована на початку 1970-х років. Програма видатна тим, що розвиває три типи мислення – критичне, креативне та піклувальне. У статті подається короткий екскурс в історію виникнення програми та її становлення. Зокрема, розповідається, що Метью Ліпман, як професор Колумбійського університету, зауважив, що студенти не здатні формулювати власні судження та ставити запитання. Корінь існуючої проблеми він вбачав у шкільній освіті, яка не виховує навички критичного мислення. Осердям програми, що виховує ці навички, на думку Ліпмана, була логіка. Своїм завданням він бачив введення її вивчення у шкільній програмі. А щоб це було ефективно і цікаво Ліпман написав філософський роман “Пригоди Гаррі Стоттлмайєра”, де виклав основи логіки Арістотеля. Успіх освітнього експерименту з читання цього роману у школі міста Монклер (США) у 1970 році впродовж шести місяців, надихнув Ліпмана на продовження написання текстів для дітей різних вікових груп, та розробку посібників для вчителів. Освітній проєкт Ліпмана почав гуртувати колег педагогів, першою з яких була Ен-Маргарет Шарп. Спільно з нею у 1974 році Ліпман створив Інститут з розвитку філософії для дітей Institute for the Advancement of Philosophy for Children (IAPC). У статті зазначається, які науковці (філософи, психологи, лінгвісти) вплинули на формування теоретичних поглядів Ліпмана.

У другій частині статті описується покроковий план проведення заняття та детально пояснюється важливість кожного його елементу. Акцентується увага на ролі фасилітатора, та тих якостях, якими він має володіти. Також аналізується контекст позиціонування критичного мислення у сучасній освіті в Україні.

Біографія автора

Юлія Кравченко, Колумбійський університет

кандидат філософських наук, Фулбрайтівська стипендіатка в Педагогічному коледжі; завідувачка лабораторії з розвитку критичного мислення Національного центру «Мала академія наук України», 

Посилання

VerLinden, J. (2005). Critical Thinking and Everyday Argument. Belmont, CA : Thomson Wadsworth.

Cam, P. (2011). Matthew Lipman (1923–2010). Diogenes 58(4), 116-118.

Cam, P. (2020). Philosophical Inquiry (Big Ideas for Young Thinkers). New York: Rowman & Littlefield.

Naji, S., & Hashim, R. (2017). History, Theory and Practice of Philosophy for Children International Perspectives. London and New York: Routledge.

Sharp, A. M. (1994). The Religious Dimension of Philosophy for Children. Part II. Critical and creative thinking 2(2), 1-18.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 655

Опубліковано

2022-03-02

Як цитувати

Кравченко, Ю. (2022). Програма «Філософія для дітей»: історія виникнення та структура проведення заняття. Філософія освіти. Philosophy of Education, 27(2), 46–55. https://doi.org/10.31874/2309-1606-2021-27-2-3

Номер

Розділ

Статті

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.