Діалог культур як синтез мистецтв: досвід формування інтегративної поетики в сезонах Сергія Дягілєва
DOI:
https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-2-7Ключові слова:
філософія художньої освіти, діалог культур, художній твір, синтез мистецтв, синтетичний художній образ, хореографія, сценографіяАнотація
Стаття присвячена визначенню синтезу мистецтв в сезонах Сергія Дягілєва як діалогу культур. На відміну від інтерпретації діалогу культур як соціологічного явища, що стало вже трюїзмом, коли діалог культур в сезонах Сергія Дягілєва розглядається як діалог французької та російської культур, надається інтерпретація діалогу культур в творі мистецтва. Зокрема у «Весні священній» Ігоря Стравінського в постановці В. Ніжинського, сценографія Миколи Реріха, відбувається діалог язичницької та християнської культур як синтетичний хореографічно-музичний образ. Декорації Реріха вносять ще одну культурну алюзію – образи Сходу. Філософський зміст інтерпретації полягає у світоглядному визначенні синтетичного художнього образу як культурного діалогу. Філософсько-освітнянський локус презентовано аналізом феномена сіяння як особистого вчинку митця. Стравінський, Сергій Прокоф’єв, Серж Лифар, Вацлав Ніжинський, Броніслава Ніжинська – митці, що в свій час жили в Україні, створили в ній багато робіт, перебуваючи у Франції, привнесли у вистави Сезонів неповторний колорит та експресионізм, який можна ідентифікувати з глибинними засадами української культури, зокрема музики, хореографії. Історико-культурологічна та філософська реконструкція власного вчинку як способу бути в світі мистецтва пов’язана з потребою передати свій досвід іншим. Теоретичні твори та спогади Стравінського, Лифаря свідчать, що в сценічному просторі Сезонів існувала певна школа зростання. Молоді люди швидко ставали провідними танцюристами, а потім створювали вже свою власну хореографічну школу – «кубістичну» у Броніслави та Вацлава Ніжинських, «медіальну» – у Лифаря. Стравінський стає засновником нового типу сценізму синтетичного типу, де музичність, картинність пластичних екзерсисів перетворювалися на великі полотна різних жанрів – фольклорного, імпресіоністичного, експресіоністського контрапункту. Філософія сучасної художньої освіти в сфері музичної, хореографічної та вокальної творчості спонукає то культурно-історичної реконструкції досвіду провідних митців, що в європейській культурі початку ХХ століття створили неперевершені шедеври свого часу.
Посилання
Akimov, N. (1974). Theatrical heritage. Collection: in 2 books. Leningrad: Iskusstvo. Book 1. [In Russian].
Bakhtin, M. (1979). Aesthetics of verbal creativity. Moscow: Iskusstvo. [In Russian].
Boult, E. (1990). Artists of the Russian theater: 1880-1930. Moscow: Iskusstvo. [In Russian].
Bychkov, V. (2002). Aesthetics. Moscow: Gardariki. [In Russian].
Gayevskiy, V. (2008). Choreographic portraits. Moscow: Artist. Rezhiser. Teatr. [In Russian].
Galeyev, B.( 1978). Man, art, technique: the problem of synesthesia in art. Kazan': Ed. of Kazan univ. [In Russian].
Chernova, M. (1969). Borys Vasilyovych Kosariev: Essay on life and work. Kyiv: Mistetstvo. [In Ukranian].
Foucault, M. (1996). The will to truth: on the other side of knowledge, power and sexuality. Works of different years. Moscow: Castal. [In Russian].
Legen'kiy, Yu. (1995). Image culturology: (experience of compositional synthesis). Kyiv : GALPU. [In Ukranian].
Man'kovskaya, N. (2000). Aesthetics of postmodernism. Saint-Petersburg: Aleteya. [In Russian].
Neretina, S. (1999). Trails and concepts. Moscow, IPhRAS. [In Russian].
Peters, J. D. (2004). Speaking into the Air: A History of the Idea of Communication. Kyiv: Publ. house «KM Academia». [In Ukranian].
Zis', A. (1978). Theoretical background of art synthesis. Interaction and synthesis of arts. Leningrad: Nauka, 5-20. [In Russian].
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 348
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Філософія освіти. Philosophy of Education
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
- Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації;
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.