Діалог культур як синтез мистецтв: досвід формування інтегративної поетики в сезонах Сергія Дягілєва

Автор(и)

  • Анна Ареф’єва Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, Київ https://orcid.org/0000-0003-4619-9281

DOI:

https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-2-7

Ключові слова:

філософія художньої освіти, діалог культур, художній твір, синтез мистецтв, синтетичний художній образ, хореографія, сценографія

Анотація

Стаття присвячена визначенню синтезу мистецтв в сезонах Сергія Дягілєва як діалогу культур. На відміну від інтерпретації діалогу культур як соціологічного явища, що стало вже трюїзмом, коли діалог культур в сезонах Сергія Дягілєва розглядається як діалог французької та російської культур, надається інтерпретація діалогу культур в творі мистецтва. Зокрема у «Весні священній» Ігоря Стравінського в постановці В. Ніжинського, сценографія Миколи Реріха, відбувається діалог язичницької та християнської культур як синтетичний хореографічно-музичний образ. Декорації Реріха вносять ще одну культурну алюзію – образи Сходу. Філософський зміст інтерпретації полягає у світоглядному визначенні синтетичного художнього образу як культурного діалогу. Філософсько-освітнянський локус презентовано аналізом феномена сіяння як особистого вчинку митця. Стравінський, Сергій Прокоф’єв, Серж Лифар, Вацлав Ніжинський, Броніслава Ніжинська – митці, що в свій час жили в Україні, створили в ній багато робіт, перебуваючи у Франції, привнесли у вистави Сезонів неповторний колорит та експресионізм, який можна ідентифікувати з глибинними засадами української культури, зокрема музики, хореографії. Історико-культурологічна та філософська реконструкція власного вчинку як способу бути в світі мистецтва пов’язана з потребою передати свій досвід іншим. Теоретичні твори та спогади Стравінського, Лифаря свідчать, що в сценічному просторі Сезонів існувала певна школа зростання. Молоді люди швидко ставали провідними танцюристами, а потім створювали вже свою власну хореографічну школу – «кубістичну» у Броніслави та Вацлава Ніжинських, «медіальну» – у Лифаря. Стравінський стає засновником нового типу сценізму синтетичного типу, де музичність, картинність пластичних екзерсисів перетворювалися на великі полотна різних жанрів – фольклорного, імпресіоністичного, експресіоністського контрапункту. Філософія сучасної художньої освіти в сфері музичної, хореографічної та вокальної творчості спонукає то культурно-історичної реконструкції досвіду провідних митців, що в європейській культурі початку ХХ століття створили неперевершені шедеври свого часу.

Біографія автора

Анна Ареф’єва, Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, Київ

кандидат філософських наук, докторант кафедри етики та естетики

Посилання

Akimov, N. (1974). Theatrical heritage. Collection: in 2 books. Leningrad: Iskusstvo. Book 1. [In Russian].

Bakhtin, M. (1979). Aesthetics of verbal creativity. Moscow: Iskusstvo. [In Russian].

Boult, E. (1990). Artists of the Russian theater: 1880-1930. Moscow: Iskusstvo. [In Russian].

Bychkov, V. (2002). Aesthetics. Moscow: Gardariki. [In Russian].

Gayevskiy, V. (2008). Choreographic portraits. Moscow: Artist. Rezhiser. Teatr. [In Russian].

Galeyev, B.( 1978). Man, art, technique: the problem of synesthesia in art. Kazan': Ed. of Kazan univ. [In Russian].

Chernova, M. (1969). Borys Vasilyovych Kosariev: Essay on life and work. Kyiv: Mistetstvo. [In Ukranian].

Foucault, M. (1996). The will to truth: on the other side of knowledge, power and sexuality. Works of different years. Moscow: Castal. [In Russian].

Legen'kiy, Yu. (1995). Image culturology: (experience of compositional synthesis). Kyiv : GALPU. [In Ukranian].

Man'kovskaya, N. (2000). Aesthetics of postmodernism. Saint-Petersburg: Aleteya. [In Russian].

Neretina, S. (1999). Trails and concepts. Moscow, IPhRAS. [In Russian].

Peters, J. D. (2004). Speaking into the Air: A History of the Idea of Communication. Kyiv: Publ. house «KM Academia». [In Ukranian].

Zis', A. (1978). Theoretical background of art synthesis. Interaction and synthesis of arts. Leningrad: Nauka, 5-20. [In Russian].

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 185

Опубліковано

2021-06-25

Як цитувати

Ареф’єва, А. (2021). Діалог культур як синтез мистецтв: досвід формування інтегративної поетики в сезонах Сергія Дягілєва. Філософія освіти. Philosophy of Education, 26(2), 100–108. https://doi.org/10.31874/2309-1606-2020-26-2-7

Номер

Розділ

Статті

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.