Протестантські традиції засад біоетики. Ч.2 (переклад з німецької і примітки Ганни Губенко)

(Tr. from German and Notes by Ganna Hubenko)

  • Hans-Martin Sass Рурський університет
Ключові слова: Фріц Яр, біоетика, біоетичний імператив, категоричний імператив, гео-етичний імператив

Анотація

Термін та концепція біоетики (Bio-Ethik) були розроблені Фріцем Яром (Fritz Jahr), протестантським пастором в місті Галле, у 1927 році, тобто задовго до того, як у 1970-х в Америці виникла  біоетика у сучасному розумінні й поширилася по всьому світу. Біоетичний імператив Яра, під впливом християнських та гуманістичних традицій від Франциска Асизького до Артура Шопенгауера, а також філософії буддизму, набув такого визначення: «Поважай все живе взагалі як самого себе і, якщо це можливо, стався до всього живого як до самого себе!». Яр інтерпретує заповідь «Не вбий» як принцип «загальної моралі», який включає в себе зобов’язання піклуватися про своє здоров'я, громадську охорону здоров'я й медико-санітарну освіту в більш широких  рамках універсального біоетичного імперативу.

У статті артикулюються актуальні для сьогодення думки щодо біоетичного імперативу, який виступає не тільки об’єктом міждисциплінарного дослідження, а й практичним підходом щодо набуття відповідальності та екологічного образу мислення. Дидактичні міркування Яра виходять за межі патерналістичного виховання, вони вказують на змістовну та методологічну ціль викладання, на етичний дискурс. На думку Яра, етика не регулює філософські, теологічні чи політичні знання, не виступає як диктатура способу поведінки. Етика це ведення дискусій, культура обговорення, спілкування. Слідуючи філософії Яра, професор Ганс-Мартін Засс сформулював гео-етичний імператив: «Поважай Матінку Землю і все природнє життя як таке, за яке відповідальною є людина, яке є самоціллю, і поводься по можливості саме таким чином!». Саме повага до усього живого має бути основою взаємовідносин між людиною і тваринами, рослинами та  природою в цілому, включаючи систему охорони здоров’я,  діяльність освітніх та дослідних організацій.

Пастор Фріц Яр, який за доби свого життя не мав безпосереднього впливу на розвиток  концепції, тим не менш побудував першу протестантську основу для сучасних богословських та етичних концепцій в галузі медичної етики, біоетики й інвайронментальної етики.

Біографія автора

Hans-Martin Sass, Рурський університет

Заслужений професор філософії Інституту філософії, Рурський університет, GA3, D44780 Бохум, Німеччина, 

Засновник та член Правління Центру медичної етики NABF 04/297, D44780 Бохум, Німеччина, e-mail:Med.Ethics@ruhr-uni-bochum.de

Старший науковий співробітник Кеннеді Інституту Етики, Джорджтаунський університет, Вашингтон, округ Колумбія 20057, e-mail:SassHM@aol.com

Почесний професор Наукового центру біоетики, Пекінський медичний коледж,

5 Донг Ден Сан Тяо, Пекін 100005, Китай, e-mail:SassHM@aol.com

Посилання

Jahr, Fr. (1934). Drei Studien zum 5. Gebot. Ethik. Sexual- und Gesellschaftsethik, 11, 183-187.

Jahr, Fr. (1934). Zweifel an Jesus? Eine Betrachtung nach Richard Wagner’s‚ ‘Parsifal’. Ethik. Sexual - und Gesellschaftsethik, 11, 363-364.

Jahr, Fr. (1934). Jenseitsglaube und Ethik im Christentum. Ethik. Sexual- und Gesellschaftsethik, 11, 217-218.

Jahr, Fr. (1938). Drei Abschnitte des Lebens nach 2. Korinther. Nach dem Gesetz und Zeugnis. Monatsschrift des Bibelbundes, 38, 182-188.

Jahr, Fr. (1929). Zwei ethische Grundprobleme in ihrem Gegensatz und in ihrer Vereinigung im sozialen Leben. Ethik. Sexual- und Gesellschaftsethik, 6, 341-346.

Jahr, Fr. (1930). Gesinnungsdiktatur oder Gedankenfreiheit? Gedanken über eine liberale Gestaltung des Gesinnungsunterrichts. Die neue Erziehung. Monatsschrift für entschiedene Schulreform und freiheitliche Schulpolitik, 12, 200-202.

Jahr, Fr. (1928). Soziale und sexuelle Ethik in der Tageszeitung. Ethik. Sexual- und Gesellschaftsethik. Organ des ‚Ethikbundes’, 4(10/11), 149-150.

Reich, W.-T. (1995). The Word ‘Bioethics’. The Struggle over its Meaning. Kennedy Institute of Ethics Journal, 5(1), 19-34.

Sass, H.-M. (1988). Bioethik in den USA, Heidelberg: Springer, 17.

Опубліковано
2018-06-12
Як цитувати
Sass, H.-M. (2018). Протестантські традиції засад біоетики. Ч.2 (переклад з німецької і примітки Ганни Губенко). Філософія освіти. Philosophy of Education, 22(1). Retrieved із https://philosopheducation.com/index.php/philed/article/view/343
Розділ
Статті